Suplementy w diecie bydła

Published by admin on

Dobrostan zwierząt hodowlanych to aspekt, o który należy bezwzględnie zadbać. Fakt ten jest bezdyskusyjny, a doświadczeni hodowcy bydła doskonale wiedzą o tym, że zapewnienie optymalnych warunków bytowych w oborze oraz dostarczenie uzupełnionej o różne składniki odżywcze mieszanki paszowej to podstawa sukcesu zarówno w chowie krów mlecznych, jak i opasowych. Stworzenie sprzyjającego mikroklimatu i stosowanie wysokiej jakości karmy oraz odpowiednich dodatków uzupełniających dietę o m.in. najważniejsze składniki mineralne i witaminy pozwala bowiem utrzymać stado w dobrej kondycji fizycznej, co jest korzystne dla produkcyjności.

Pasza dla bydła – dlaczego dobór dodatków jest tak ważny?

Surowiec roślinny przeznaczony na paszę dla bydła powinien charakteryzować się jak najwyższą jakością oraz dużą zawartością składników energetycznych i aminokwasów. Jednak nawet najlepsza mieszanka zbóż może okazać się niewystarczająca, a wpływ na to mają takie czynniki jak panujące warunki pogodowe, uwarunkowania glebowe, termin zbioru plonów, a dodatkowo nawet sposób przechowywania surowca. W rezultacie potencjalnie dobrej jakości materiał roślinny może nie zawierać wystarczającej ilości witamin, a także mikro- oraz makroelementów takich jak wapń, fosfor, cynk, selen czy magnez. Z kolei ich niedobór może bezpośrednio wpływać na kondycję bydła, przede wszystkim w takich obszarach jak rozwój płodu i utrzymanie laktacji.

W jaki sposób uzupełniać suplementy?

Ze względu na złożoność kwestii, jaką jest uzupełniania diety zwierząt hodowlanych o niezbędne składniki odżywcze, jest to pytanie, które zadaje sobie wielu hodowców. Najważniejsze, aby bydło otrzymywało optymalnie wyważoną mieszankę najważniejszych pierwiastków i witamin. Metod aplikacji jest kilka, a zalicza się do nich m.in. popularne lizawki, iniekcje, a także dodawanie premiksów czy kapsułek do mieszanek paszowych. Dobrym rozwiązaniem jest też kompleksowa mieszanka paszowa uzupełniająca, którą należy dobrać do aktualnych potrzeb krów mlecznych lub opasowych.

Categories: News

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *