Karmienie gołębi – co powinieneś wiedzieć?

Published by admin on

Ptactwo hodowlane ma specyficzne potrzeby żywieniowe. Dzieje się tak ze względu na fakt, że większość swojego czasu spędza w wydzielonych pomieszczeniach oraz wolierach i nie zdobywa pożywienia samodzielnie. Kwestia ta dotyczy również gołębi, dlatego każdy hodowca bardzo dba o to, aby w codziennej diecie, która składa się przede wszystkim z różnego typu ziaren oraz wybranych preparatów, ptakom nie zabrakło białka, minerałów, tłuszczów i innych składników. A na co zwrócić szczególną uwagę, jeżeli przymierzamy się do rozpoczęcia przygody z hodowlą gołębi lub już posiadamy własne stado? Podpowiadamy!

Czym karmić gołębie?

Podstawą diety gołębi są ziarna zbóż, roślin strączkowych oraz oleistych. W skarmianiu ptaków najlepiej sprawdzają się kompleksowe mieszanki zawierające m.in. proso, żyto, konopie, peluszkę, kukurydzę, groch, słonecznik oraz rzepak w różnych proporcjach. Ważne, aby karma była łatwa w połknięciu, zbilansowana i zapewniała odpowiednią ilość składników odżywczych, w tym tłuszczy, białek i minerałów. Jeżeli zaś mamy wątpliwości, co do tego, czy nasze ptaki są dobrze odżywione, można zdecydować się na uzupełnienie białka i minerałów poprzez podanie odpowiednich preparatów. Suplementacja takich preparatów jest ważna w momentach zwiększonego stresu, a dostarczone w odpowiednich proporcjach białko i minerały dla gołębi pomagają w utrzymaniu prawidłowego tempa wzrostu, przetrwaniu zimy, a także okresu lęgowego i okresu pierzenia.

Uzupełniające preparaty dla gołębi – minerały i białko

Preparaty dla gołębi, które pozwalają uzupełnić brakujące białko i minerały, są powszechnie stosowane przez wielu hodowców, co w zasadzie nie dziwi. Jest to spowodowane tym, że niekiedy ciężko jest tak zbilansować składniki roślinne podawanej na co dzień paszy, aby zawierały wszystkie cenne mikro- oraz makroelementy. Oczywiście preparaty aplikować należy rozważnie i zgodnie z aktualnymi potrzebami ptaków, czyli tak, aby im nie zaszkodzić. Jedynie rozsądne podejście pozwoli bowiem na utrzymanie dobrostanu hodowli.

Categories: News

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *