Preparaty w diecie drobiu

Published by admin on

Duże fermy specjalizujące się w hodowli kur, kaczek, indyków i innych gatunków ptactwa są miejscami, w których nie można pozwolić sobie na zaniedbania. Ze względu na specyficzne warunki panujące w takich obiektach, hodowany drób jest bardziej wrażliwy na niedobory składników odżywczych, dlatego należy obowiązkowo zadbać o zbilansowaną, bogatą w witaminy i minerały dietę, na przykład suplementując odpowiednie preparaty dla drobiu. Jest to bowiem aspekt, który bezpośrednio przekłada się na kondycję zwierząt oraz ich możliwości, a w ostatecznym rozrachunku – na wydajność produkcji.

Jak na kondycję ptactwa hodowlanego wpływa niedobór składników odżywczych w diecie?

Niedobory w diecie drobiu hodowanego na fermach pojawiają się wtedy, kiedy ptactwo nie ma dostępu do wysokiej jakości, zbilansowanych mieszanek pasz uzupełnionych o odpowiednie preparaty witaminowe. Ze względu zaś na fakt, że w zamkniętych obiektach przebywa jednocześnie nawet kilkaset tysięcy sztuk kur, kaczek czy indyków, nie mają one możliwości samodzielnego pobrania składników pokarmowych z innych źródeł. Białko, węglowodany i tłuszcze, a także witaminy i minerały są kluczowe dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, bez których zarówno kondycja fizyczna, przyrost masy mięśniowej ptactwa, jak i na przykład nieśność jajek spadają poniżej oczekiwanych norm produkcyjnych. Odbija się to na wydajności, a koszty hodowli przestają być równoważone przez zyski, stąd podawanie preparatów witaminowych ma w tym obszarze tak duże znaczenie.

Zrównoważona dieta drobiu – preparaty witaminowe

Wielu hodowców drobiu zastanawia się, w jaki sposób zadbać o jak najlepszą wydajność produkcyjną swoich ferm. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są wysokiej jakości mieszanki pasz, a także preparaty, dzięki którym dostarczenie ptactwu optymalnej, dziennej dawki składników odżywczych jest znaczenie prostsze. Warto więc wykorzystać to rozwiązanie i stosować preparaty dla drobiu bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, K, D oraz E), te z grupy B (m.in. Biotę i niacynę) czy suplementować kwas askorbinowy.

Categories: News

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *